همساز

همساز پایگاهی است برای تامین مالی جمعی (crowdfunding) و جذب سرمایه جهت تولید فیلم مستند. اگر ایده ای دارید یا علاقمند به حمایت از تولید مستند در سوژه ای خاص هستید همساز بهترین محل برای شماست.

قوانین پلتفرم همساز

قوانین پلتفرم همساز

سایت هم ساز با محوریت حمایت از ایده ­های خلاق برای تولید فیلم های مستند فعالیت می­کند. این سایت (پلت فرم) بین سه ضلع مثلث ارتباط برقرار کرده و رابطه­ میان آنها را تعریف و تسهیل می­کند.

این سه ضلع عبارتند از :

 • صاحبان ایده­ تولید فیلم­ های مستند، اعم از کارگردانان و تهیه ­کنندگان در داخل و خارج کشور.
 • مخاطبان عام سایت، از میان تمام قشرها و افراد علاقمند در داخل و خارج کشور.
 • نهادهای دولتی، خصوصی و بین­ المللیِ سرمایه­ گذار در تولید فیلم مستند و خریداران فیلم­های مستند تولید شده.

.

.

نحوه فعالیت:

در سایت هم ساز ارتباط بین سه ضلع یاد شده، بر پایه دو مفهوم شناخته شده بین المللی انجام می­شود:

 • تامین مالی جمعی (Crowdfunding):

 در این مدل تامین سرمایه، با تکیه بر سرمایه های اندک ولی پرشمار مخاطبان و علاقه­ مندان به ایده­ مطرح شده در سایت، تلاش می­ شود تا با راه اندازی کمپینی فعال و خلاقانه هزینه­ های تولید (پیش تولید و یا پس تولید) فیلم مستند از جانب جمعیت حمایت کننده از فیلم تامین شود.

 • فراخوان ارائه ایده (Pitching):

در این رویداد، ابتدا فراخوانی برای ایده­ های ساخت فیلم مستند انجام می ­شود، ایده ­ها توسط هیئتی از کارشناسان غربال شده و از میان آنها تعدادی جهت حضور در رویداد پیچینگ انتخاب می­ شوند.

سایت همساز رویداد پیچینگ را با دعوت از صاحبان سرمایه، مدیران نهادهای خصوصی و حاکمیتی متولی تولید فیلم های مستند، خریداران داخلی و خارجی فیلم مستند و نمایندگان شبکه های تلویزیونی داخلی و بین المللی برگزار می­کند. در طی این رویداد صاحبان ایده های انتخاب شده فرصت دارند تا ایده ی خود و یا فیلمی که تولید کرده اند را طبق شرایطی استاندارد معرفی و تبلیغ نمایند.

این دو فرایند مکمل هم هستند و هدف نهایی پلت فرم همساز دراختیار قرار دادن همه­ راه های ممکن برای تامین سرمایه و ساخت فیلم های مستند است.

.

.

تشریح نحوه عملکرد به صورت سریع و ساده:

مستند سازان ایده های تولید فیلم خود را به پلت فرم هم ساز ارائه نموده و در صورت تایید توسط کارشناسان سایت، این امکان را می ­یابند تا با تشکیل یک کمپین تامین سرمایه، در یک بازه زمانی مشخص برای تبلیغ و معرفی فیلم، هزینه های تولید فیلم خود را از طریق حمایت های مردمی تامین نمایند.

پس از انتشار و معرفی پروژه ساخت فیلم در پلت فرم هم ساز، افراد و مخاطبان عمومی پلت فرم و نیز مخاطبان خاص و علاقمندان هر پروژه مستند، می ­توانند از این پروژه ها حمایت مادی و یا غیرمادی نمایند. در ازای این حمایت پاداش هایی که توسط مسئول پروژه تعیین می شود به حامیان اهدا می شود. سرمایه جمع آوری شده در اختیار فیلم ساز قرار می گیرد و فیلم طبق تعهدی که به حامیان داده شده تولید می شود.

در رویداد پیچینگ همساز، از میان تمام ایده های تولید فیلم مستند که به سایت عرضه می شود، تعدادی که توسط کارشناسان پلت فرم تایید می شوند، می توانند تمام و یا بخشی از هزینه ی تولید خود را از طریق ارائه حضوری به سرمایه گذاران و خریداران فیلم مستند تهیه نمایند.

علاوه بر فراهم کردن این بستر، سایت حمایت های غیرمادی دیگری از فیلم سازان خواهد کرد که همگی با هدف تسهیل ساخت فیلم های مستند خواهد بود.

.

.

تعاریف:

 • تعریف پلت فرم:

پلت فرم یا همان سایت هم ساز، به بستر اینترنتی گفته میشود که زمینه ارتباط میان مستندسازان و حامیان را فراهم می آورد.

 • تعریف مسئول پروژه:

مسول پروژه به شخص حقیقی گفته می شود که پروژه ساخت فیلم مستندی را به پلت فرم ارائه نموده که پس از تصویب، طرف قرارداد با پلت فرم همساز خواهد بود و پس از رونمایی و انتشار در سایت، کمپین تبلیغاتی برای تامین سرمایه آن در بازه زمانی مشخص شروع میشود. مسئولیت کلیه مسائل حقوقی پروژه با وی خواهد بود.

 • تعریف حامی:

حامی به کسی گفته میشود که از طریق پلت فرم همساز، مبلغی را به دلخواه خود برای تامین سرمایه هر فیلم معرفی شده در سایت پرداخت میکند و یا در یکی از گزینه های حمایت غیرمادی با گروه سازنده فیلم همکاری فعال و مثبت داشته باشد.

.

.

عضویت در سایت چگونه است؟

عضویت برای حامیان:

هر شخص برای حمایت از پروژه ها باید به عضویت سایت همساز درآید. عضویت در سایت یا با ثبت نام و وارد کردن اطلاعات (نام و نام خانوادگی، ایمیل و شماره تلفن) و یا از طریق اکانت گوگل امکان پذیر است. لزوم به اخذ اطلاعات از فرد حامی به آن دلیل است که در صورت شکست پروژه در کسب سرمایه لازم، تمام هزینه جمع آوری شده به حامیان برگردانده خواهد شد، لذا برای ارتباط با حامیان این اطلاعات ضروری است.

برای حمایت از پروژه ها شخص این امکان را دارد که حتی در صورت ثبت نام، به صورت ناشناس از یک پروژه حمایت نماید و یا اینکه اسم وی به عنوان یکی از حامیان ذکر شود.

در صورت عضویت در سایت، برای هربار حمایت نیاز به ورود مجدد اطلاعات نیست. از سویی ارتباط با شخص حامی برای دریافت پاداش های حمایت و یا بازگرداندن مبلغ حمایت در صورت عدم موفقیت پروژه، ساده تر امکان پذیر است.

همچنین در صورت علاقه، حامی میتواند با عضویت در خبرنامه همساز، از اطلاعات به روز در مورد پروژه مورد حمایت و سایر پروژه ها برخوردار شود.

 • عضویت صاحبان پروژه:

هر کارگردان یا تهیه­ کننده در صورتی که موفق به راه اندازی کمپین در سایت شود می بایست اطلاعات فردی خود (نام و نام خانوادگی، ایمیل، شماره تلفن) را به صورت کامل در سایت ثبت نماید. این موارد جدا از اطلاعاتی است که کارگردان در طول کمپین خود با مخاطبان به اشتراک میگذارد.

.

.

چه کسانی میتوانند در همساز پروژه تعریف کنند؟

همه ­ی صاحبان ایده برای تولید فیلم های مستند، اعم از کارگردان یا تهیه کننده میتوانند در سایت همساز ثبت نام کرده و ایده ی خود را با ما در میان بگذارند، کارشناسان سایت که جمعی از کارگردانان، تهیه کنندگان و عوامل تولید حرفه­ای فیلم مستند و نیز متخصصان تبلیغات و برندینگ در ایران هستند، طرح ها و ایده ها را بررسی میکنند.

 نکته مهم به غیر از خود ایده، شخصِ صاحب ایده است. برای داشتن یک کمپین موفق تنها یک ایده ی خوب کافی نیست، عامل مهمتری از ایده وجود دارد و آن ویژگی های شخصی کارگردان یا تهیه کننده است. کارگردان، تهیه کننده  و به طور کلی مسئول کمپین باید دارای روحیه خلاق و پرشور بوده و توانایی برقراری ارتباط با گروه های مختلف جامعه و توانایی معرفی خلاقانه پروژه خود و اقناع آنها برای حمایت را داشته باشد.

اولویت کارشناسان سایت همساز برای تصویب یک پروژه دو چیز است، اول؛ توانایی فنی صاحب ایده برای تولید فیلم خود و دوم توانایی برپایی کمپین موفقیت آمیز برای جذب سرمایه. همه­ی مستند سازان چه افرادی که تازه شروع به ساخت فیلم کرده اند و چه فیلم سازان حرفه ای میتوانند از خدمات این پلت فرم استفاده نمایند.

.

.

چه کسانی میتوانند از پروژه ­ها حمایت کنند؟

 • تمام افرادی که از کمپین ساخت یک فیلم مطلع شده و به آن علاقمند میشوند میتوانند از آن حمایت کنند.
 • برای رعایت موارد قانونی حامیان می بایست حداقل 18 سال سن داشته باشند.

.

.

چه نوع حمایتی میتوان از پروژه ها کرد؟

حمایت از پروژه های ساخت فیلم مستند به دو صورت مادی و غیرمادی است.

حمایت مادی:

 شخص میتواند از طریق درگاه حمایتِ هر پروژه، که متصل به درگاه های پرداخت آنلاین پول در شبکه بانکی کشور است، مبلغ مورد نظر خود را برای حمایت از پروژه به حساب رسمی پلت فرم واریز کند. پس از تجمیع سرمایه و پایان کمپین این پول به مسئول پروژه پرداخت خواهد شد.

.

حمایت غیرمادی:

 حامی میتواند با توجه به توانایی و امکانات خود از میان لیست حمایت های غیرمادی موجود در سایت همساز گزینه ای را انتخاب نماید. حمایت های غیرمادی عبارتند از:

 • تصویربرداری:

شخص حامی در صورت داشتن تخصص لازم میتواند در صورت نیاز گروه سازنده، به عنوان تصویربردار یا یکی از اعضای تیم تصویربرداری پروژه همکاری نماید. ولی به دلیل ماهیت حمایت گرانه این موضوع، قاعدتا باید این کار را به صورت رایگان و یا با هزینه ای کمتر از برآورد تیم سازنده انجام دهد.

در برخی موارد، شخص حامی میتواند به واسطه ی ارتباطات و دسترسی های قانونی خود، از طریق کمک برای اخذ مجوزهای غیرمعمول در تصویربرداری و یا تصویربرداری از مکان های غیرمعمول که نیاز به تجهیزات یا مهارت خاصی دارد به گروه سازنده کمک نماید.

 • لوکیشن:

بعضی فیلم های مستند برای روایت داستان خود نیاز به مکانهایی خاص برای فیلم برداری دارند. مکانهایی که پیدا کردن آنها بعضا پروسه ای دشوار و زمان بر است. شخص حامی در صورت داشتن اطلاع شخصی و یا تخصص در این زمینه میتواند در پیدا کردن این مکان های خاص به گروه تولید کمک نماید.

 •  مشاوره تخصصی پژوهش:

در مواردی در فرایند پژوهش برای تولید فیلم، نیاز به اطلاعات و یا دسترسی های تخصصی در یک رشته خاص وجود دارد و یا نیاز به فردی بومی و آگاه به ویژگی های یک منطقه خاص است این اطلاعات و یا هر اطلاعات تخصصی که میتواند در روند پژوهش فیلم مفید واقع شود میتواند به عنوان کمک و حمایتی برای گروه تولید مستند باشد.

 • پیدا کردن سوژه:

زمانی برای یک موضوع خاص در یک فیلم مستند نیاز به وجود سوژه ه­ای با ویژگی هایی خاص است و یا ممکن است فیلم ساز سوژه ی اصلی خود را یافته باشد ولی برای پیشبرد داستان خود نیاز به یافتن سوژه هایی بیشتر داشته باشد، در این گون موارد اگر شخص حامی اطلاع و یا دسترسی خاصی به سوژه یا سوژه های مدنظر کارگردان داشته باشد میتواند به عنوان یک حامی آن را در اختیار گروه سازنده قرار دهد.

 •  محل اسکان:

بسیاری از فیلم های مستند در مکانی خارج از شهرهای بزرگ و یا محل سکونت گروه سازنده تولید میشود. برای حمایت از تولید یک فیلم گاهی اوقات میتوان با در اختیار گذاشتن محل اسکانی ساده و مناسب (و نه لزوما با ویژگی های یک هتل چندستاره!) به صورت رایگان و یا با هزینه ای کمتر از معمول کمک بسیار بزرگی به کاهش هزینه های تولید کرد.

 •   حمل و نقل:

ممکن است شخص حامی علاقه ای به حمایت مالی از یک پروژه نداشته باشد ولی میتواند با در اختیار قراردادن بخشی از تجهیزات مورد نیاز یک پروژه فیلم سازی مانند، وسیله نقلیه به صورت رایگان و یا با هزینه ای اندک از یک فیلم حمایت نماید.

.

.

وظایف مسئول پروژه نسبت به پلت فرم همساز و حامیان چیست؟

 • اطلاعات صحیح و قابل ارزیابی از خود، رزومه کاری، پروژه ساخت فیلم و همکاران خود به پلت فرم همساز ارائه نماید. در صورت عدم صداقت در ارائه اطلاعات و مغایرت در آنها با واقعیت، مسئولیت ضرر و زیان های وارده به عهده مسئول پروژه خواهد بود.
 • ایده ای که قصد ساخت آن را دارد دارای اصالت بوده و مشکل کپی ­رایت و حقوق معنوی نداشته باشد.
 • پس از پایان کمپین و در صورت موفقیت، در زمان توافق شده با پلت­فرم فیلم خود را با استانداردهای توافق شده به پایان برساند. در طول ساخت فیلم گزارش های نوبتی از روند تولید برای مخاطبان خود در همساز و در پروفایل پروژه منتشر کند.
 • مسئول پروژه باید در چهارچوب قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت نماید. این قوانین به پیوست در اختیار صاحب پروژه قرار خواهد گرفت. اگر در حین تولید فیلم و یا پس از آن مشخص شود که فیلم تولیدی در مغایرت اساسی با قوانین ذکر شده است، پلت فرم با تولید کننده و صاحب اثر در هر مرحله از تامین سرمایه و یا تولید فیلم قطع همکاری نموده و حق پیگیری حقوقی ضرر و زیان مادی و معنوی وارده به پلت فرم و حامیان پروژه را برای خود محفوظ میداند. علاوه بر آن در صورتی که فرایند تامین سرمایه و کمپین تبلیغاتی به پایان نرسیده باشد تمام سرمایه جمع آوری شده به حامیان بازگردانده میشود.
 • تمام حقوق مادی و معنوی اثر تولید شده متعلق به صاحب پروژه است و پلت فرم همساز تنها زمینه و فرصت ساخت اثر را فراهم میکند.
 • برای گسترش فرهنگ استفاده از این مدل تامین سرمایه، صاحب پروژه متعهد میشود در تمامی مواردی که اثر تبلیغی برای فیلم تولید شده دارد، اعم از نشریات، شبکه های اجتماعی، جشنواره های محلی، ملی و بین المللی و هر رویداد دیگری، ذکر نماید که تمام یا بخشی از سرمایه تامین شده برای فیلم از طریق پلت فرم همساز بوده است.
 • صاحب پروژه متعهد میشود سرمایه جمع آوری شده را دقیقا در همان پروژه ای صرف نماید که برای مخاطبان تشریح کرده است. اگر سرمایه تامین شده در فیلم دیگری و یا فعالیت دیگری غیر از پروژه معرفی شده در پلت فرم، هزینه شود، در هرمرحله از فرایند تامین سرمایه، تولید و یا پس تولید فیلم؛ صاحب پروژه می بایست تمام سرمایه جمع آوری شده از جانب پلت فرم را بازگرداند، که این پول به حامیان پس داده خواهد شد، از سوی دیگر حق پیگیری حقوقی ضرر و زیان مادی و معنوی وارده به پلت فرم در اثر این خلف وعده، برای پلت فرم محفوظ خواهد بود. تشخیص میزان انحراف از قرارداد اولیه میان پلت فرم و صاحب پروژه به عهده ی کمیته کارشناسان پلت فرم خواهد بود.
 • هر گونه افزایش غیر معمول زمان تولید توسط تیم کارشناسان همساز بررسی شده و در صورت عدم توجیه فنی، صاحب پروژه متعهد میشود یا در فرصت مجدد تعیین شده توسط تیم کارشناسان پلت فرم، پروژه را با استانداردهای توافق شده به پایان برساند و در غیر این صورت موظف است تا تمام سرمایه جمع آوری شده از طریق پلت فرم را بازگرداند که این پول به حامیان برگشت داده خواهد شد، علاوه بر آن اگر مشخص شود این تاخیر دلایلی غیرفنی و غیرموجه داشته است، حق پیگیری حقوقی ضرر و زیان مادی و معنوی وارده به پلت فرم در اثر این خلف وعده برای پلت فرم محفوظ خواهد بود.
 • اگر در هر مرحله از فرایند تامین سرمایه تا پس تولید فیلم، کارگردان و یا صاحب اثر تصمیم به لغو پروژه خود بگیرد، این تصمیم را با دلایل آن کتبا به پلت فرم اعلام نموده و موظف است تمامی سرمایه جمع آوری شده را طی یک ماه به پلت فرم بازگرداند که این پول به حامیان بازگردانده میشود، علاوه بر آن  اگر لغو پروژه پس از تامین 50 درصد از سرمایه درخواستی از طریق پلت فرم صورت بگیرد، صاحب پروژه موظف است از طریق یک فیلم کوتاه ویدئویی دلایل لغو پروژه خود را با مخاطبان در میان گذاشته و از آنها عذرخواهی نماید.
 • صاحب پروژه این امکان را دارد که پس از انتشار پروژه در سایت با دلایل منطقی، یک بار آن را ویرایش کند، این وایرایش می بایست تا قبل از تامین 20 درصد از سرمایه مورد نظر توسط پلت فرم انجام شود. این ویرایش نباید ماهیت پروژه را تغییر دهد و آن را تبدیل به پروژه ای جدید نماید.
 • در صورت عدم رضایت بیش از 60 درصد از حامیان پروژه از فیلم تولید شده، این پروژه شکست خورده محسوب شده و صاحب پروژه موظف است تمام سرمایه جمع آوری شده را بازگردانده و یا به نحوی رضایت حامیان خود را جلب نماید.
 • پلت فرم همساز تنها با یک نفر به عنوان مسئول پروژه در ارتباط بوده و تمامی قراردادها با وی منعقد خواهد شد، لذا در صورت بروز هرگونه مشکلی در تیم تولید و در روند تولید فیلم، رفع این مشکلات برعهده مسئول پروژه خواهد بود و پلت فرم در این زمینه دخالت یا تعهدی را نمی پذیرد.
 • قرارداد میان پلت فرم همساز و مسئول پروژه با پیش فرض علاقه، انگیزه و جدیت مسئول پروژه و تیم سازنده منعقد میگردد، لذا در حین برگزاری ، اگر مسئول پروژه تلاشی برای معرفی و موفقیت کمپین خود ننماید، این موضوع به ایشان تذکر داده میشود و در صورت ادامه پلت فرم همساز این حق را دارد که حمایت از پروژه را متوقف نموده و با اعلام شکست پروژه، تمامی سرمایه جمع آوری شده تا آن زمان را به حامیان برگرداند.

.

.

وظایف پلت فرم همساز نسبت به مسئول پروژه و حامیان چیست؟

 • پلت فرم همساز پس از تایید پروژه توسط تیم کارشناسان ، آن را در زمان مناسبی که به موفقیت کمپین کمک نماید در سایت منتشر و معرفی میکند.
 • پلت فرم همساز حداکثر پس از 15 روز کاری از پایان کمپین سرمایه جمع آوری شده را تعیین تکلیف می نماید. (نحوه تعیین تکلیف در قسمت بعدی شرح داده شده است)
 • پلت فرم همساز تلاش میکند تا با استفاده از تجربیات پیشین و نیز استفاده از مشاوره تخصصی تبلیغات و برندینگ، استانداردهای راه اندازی کمپین را در اختیار گروه سازنده قرار دهد تا زمینه راه اندازی یک کمپین موفق فراهم شود.
 • رازداری و حفظ اطلاعات محرمانه افراد و پروژه ها و نیز حفظ حقوق کپی رایت ایده ها و طرح های مستند، بر عهده پلت فرم همساز بوده که نحوه عملکرد آن در قسمت مربوط به حفظ حقوق معنوی شرح داده شده است.
 • پلت فرم همساز نمیتواند بدون دلیل منطقی و به صورت یک­طرفه از ادامه انتشار یک کمپین خودداری نماید.
 • پلت فرم همساز نمیتواند بدون دلیل منطقی از پرداخت سرمایه جمع آوری شده برای یک کمپین موفق خودداری کند.
 • بسته های حمایتی که توسط پلت فرم همساز در اختیار گروه های تولید قرار میگیرد به صورت توافقی بوده و بسته به نیاز هر پروژه عملی خواهد شد.
 • پلت فرم همساز مسئولیت پیگیری اهدای پاداش های وعده داده شده توسط مسئول پروژه به حامیان را برعهده دارد و برای جلب نظر و رضایت آنها این موضوع را تا انتها از گروه سازنده پیگیری خواهد کرد و برای آن، ضمانت های مالی متناسب را از مسئول پروژه دریافت میکند.
 • اگر مسئول پروژه به هر دلیل ادعا نماید که پلت فرم همساز به مسئولیت های خود عمل ننموده و خلاف قرارداد فی مابین عمل نموده برای رفع مشکل به داور مرضی الطرفین که عموما یکی از نهادهای مسئول در امر مستندسازی در کشور است مراجعه خواهد شد.

.

.

سرمایه جمع آوری شده در هر کمپین چگونه و به چه نسبتی پرداخت میشود؟ تضمین های مالی چه هستند؟

 • اگر مبلغ سرمایه جمع آوری شده کمتر از 50 درصد از کل سرمایه مورد نیاز برای تولید فیلم باشد، این پروژه شکست خورده محسوب میشود و هیچ پولی به صاحب پروژه و نیز پلت فرم تعلق نمیگیرد و تمامی سرمایه جمع آوری شده به حساب حامیان برگشت داده میشود.
 • اگر مبلغ سرمایه جمع آوری شده بین 50 تا 70 درصد کل سرمایه مورد نیاز برای تولید فیلم باشد، این فیلم به رویداد پیچینگ پلت فرم معرفی شده تا بتواند در صورت موفقیت، مابقی سرمایه لازم را جمع آوری نماید و تولید فیلم شروع شود. در این حالت مبلغ 9 درصد از کل سرمایه جمع آوری شده به عنوان کارمزد پلت فرم اخذ شده و مابقی به مسئول پروژه پرداخت میشود.
 • ولی اگر به هر دلیل (از جمله عدم موفقیت در رویداد پیچینگ) نتواند مابقی سرمایه لازم را تامین نماید، این پروژه نیز شکست خورده محسوب شده و هیچ پولی به صاحب پروژه و نیز پلت فرم تعلق نمیگیرد و تمام سرمایه جمع آوری شده به حساب حامیان برگشت داده میشود.
 • اگر پروژه بتواند 100 درصد و یا بیشتر از مبلغ پیش بینی شده در کمپین را تامین نماید، پروژه به موفقیت رسیده که از سرمایه جمع آوری شده مبلغ 9 درصد آن به عنوان کارمزد پلت فرم اخذ شده و مابقی به مسئول پروژه پرداخت میشود.
 • ادامه رابطه بین پلت فرم و مسئول پروژه برپایه صداقت و اعتماد دو جانبه است ولی برای پیشگیری از اتفاقات پیش بینی نشده، پلت فرم برای تضمین انجام صحیح و به موقع قرارداد و نیز اهدای پاداش های وعده داده شده به حامیان، به میزان دوبرابرِ مبلغ سرمایه ای را که در اختیار مسئول پروژه قرار میدهد از وی چک و یا سفته دریافت میکند و پس از انجام تعهدات آن را به مسئول پروژه عودت خواهد داد.
 • در صورت موفقیت کمپین، مبلغ 10 درصد از سرمایه جمع آوری شده به عنوان حسن انجام کار نزد پلت فرم به امانت باقی می ماند و پس از پایان قرارداد و انجام همه تعهدات از جانب مسئول پروژه (از جمله پرداخت پاداش های وعده داده شده به حامیان) این مبلغ به مسئول پروژه پرداخت خواهد شد.

.

.

نحوه حفظ حقوق معنوی و رعایت کپی رایت در پلت فرم همساز چگونه است؟

 • پلت فرم همساز متعهد میشود تا تمام اطلاعات شخصی و حرفه­ای مسئول پروژه و عوامل تولید را نزد خود محفوظ نگه دارد، این اطلاعات تنها در موارد خاص و در صورت وجود حکم قضایی به دادگاه صالح ارائه خواهد شد.
 • پلت فرم همساز نسبت به حفظ حقوق معنوی صاحبان آثار کاملا متعهد است ولی برای رسمیت این موضوع و جلوگیری از هرگونه مشکل پیش بینی نشده، لازم است صاحب پروژه قبل از ارائه هرگونه طرح یا ایده به پلت فرم برای حضور در رویداد پیچینگ یا کراد فاندینگ، آن را در سامانه  sabtshod.ir  و یا خانه سینما ثبت نماید، در این صورت امکان هرگونه پیگیری حقوقی برای صاحب ایده و همچنین برای پلت فرم همساز امکان پذیر است.

.

.

نحوه برگزاری رویداد پیچینگ همساز و تاریخ برگزاری آن چگونه است؟

 • رویداد پیچینگ همساز به صورت منظم و دو بار در سال به صورت جامع، و دو بار با مهمان های محدود و به صورت مساله محور برگزار خواهد شد.
 • در رویدادهای جامع از همه کسانی که در حوزه های محلی، ملی و بین المللی میتوانند در زمینه تامین سرمایه و یا خرید فیلم های مستند فعالیت نمایند، دعوت شده و به صورت متمرکز طی دو روز برگزار میشود.
 • در رویدادهای مساله محور، بنا به ماهیت و موضوع پروژه های مستند از افرادی دعوت میشود که علاقمند به سرمایه گذاری در حوزه خاصی از فیلم ها هستند. موضوع این رویدادها به تناسب و در زمان مناسب مشخص خواهد شد.
 • بدیهی است که در تمام این رویدادها، فیلم های مستندی که در پلت فرم همساز معرفی و منتشر شده و در حال برگزاری کمپین هستند و یا کمپین آنها پایان یافته در اولویت هستند.

.

.

پلت فرم همساز چه حمایت هایی از فیلم سازان میکند؟

پلت فرم همساز تمام تلاش خود را برای تسهیل و راه اندازی فرایند تولید فیلم های مستند به عمل خواهد آورد، خدمات قابل ارائه از جانب همساز به شرح زیر خواهد بود:

 1. دسترسی به آرشیو غنی از راش ها و فیلم های مستند
  1. خدمات مشاوره و تامین نیروی انسانی حرفه ای برای گروه تولید
  1. دسترسی به تجهیزات حرفه ای فیلم سازی
  1. حمایت برای اخذ مجوزهای قانونی برای ساخت فیلم

14.5- خدمات مشاوره در زمینه های:

          – تبلیغات راه اندازی کمپین موفق

          – تولید

          – توزیع ملی و بین المللی فیلم

14.6- حمایت از فیلم تولیدی در رویداد پیچینگ پلت فرم برای فروش

14.7- از فیلم هایی که بیش از 50 درصد از سرمایه مورد نیاز خود را تامین کرده اند در رویداد  پیچینگ پلت فرم همساز حمایت میشود تا بتوانند مابقی سرمایه مورد نیاز خود را تامین نمایند.

.

.

پلت فرم همساز چه تعهداتی را به عهده نمی­گیرد؟

 •  همساز هیچ تعهدی در قبال موفقیت یک کمپین تولید فیلم و تامین هزینه صد در صدی آن ندارد. همساز تنها بستری برای تحقق این هدف توسط تیم تولید فیلم است.
 • همساز هیچ گونه حمایت مالی مستقیم، از هیچ پروژه تولید فیلم مستندی نمی کند ولی بسترهای حمایت غیرمادی بسیار خوبی را فراهم کرده است که به تناسب پروژه در اختیار فیلم سازان قرار میدهد.
 • تایید و انتشار پروژه های تولید فیلم مستند در همساز بنا به اعتماد دوجانبه و برپایه اطلاعاتی است که مسئول پروژه به صورت صادقانه در اختیار تیم کارشناسان پلت فرم قرار میدهد. در صورت بروز هرگونه مغایرت در این اطلاعات با واقعیت، تمامی مسئولیت آن با مسئول پروژه بوده و پلت فرم همساز در این زمینه مسئولیتی بر عهده نخواهد گرفت.